Siirry sisältöön

Lohjan seurakuntavaaleissa 102 ehdokasta – 80 prosenttia on uusia

Seurakuntavaalit kiinnostavat Lohjalla. Useimmissa vaaleissa kerrotaan ehdokasrekrytoinnin vaikeudesta – Lohjalla saatiin jopa yksi ehdokas enemmän kuin viime kerralla neljä vuotta sitten. Valtuustopaikkaa hakee 102 ehdokasta kolmelta eri listalta.

Vaalilautakunnan puheenjohtaja Veli-Pekka Räsänen ja kirkkoherra Tanja Louhivuori iloitsevat hienosta ehdokasjoukosta.

Lohjan seurakuntavaaleissa on asetettu 102 ehdokasta, joista neljä viidestä on uusia. Nykyisistä valtuutetuista 19 hakee jatkokautta ja 14 ei ole enää ehdolla.

Kirkkoherra Tanja Louhivuori iloitsee ehdokasasettelun lopputuloksesta.

– Upeaa, että meillä on näin paljon ihmisiä, jotka haluavat olla vaikuttamassa kotiseurakunnan elämään! Tämä kertoo siitä, että seurakunta on lohjalaisille tärkeä toimija ja yhteisö, Louhivuori sanoo.

Ehdokkaita on asettanut kolme valitsijayhdistystä. Suurin valitsijayhdistys vaaleissa on Tulkaa kaikki, jolla on listallaan 43 ehdokasta. Elävä seurakunta – Levande församling on asettanut 34 ehdokasta. Seurakunta lähellä -valitsijayhdistyksen listalla on 25 ehdokasta.

Valitsijayhdistysten ehdokkaat ja kuvaukset on julkaistu seurakunnan verkkosivuilla. Ehdokkaiden keski-ikä on 58 vuotta. Kaikilla listoilla on myös alle 20-vuotiaita ehdokkaita. Naisia ehdokkaista on 64 prosenttia ja miehiä 36 prosenttia.

Seurakuntavaaleissa Lohjalla valitaan 33 jäsentä kirkkovaltuustoon. Vaalien ennakkoäänestys on 3.–7.11. ja varsinainen vaalipäivä on 15.11.2026. Äänioikeutettuja ovat kaikki 16 vuotta täyttäneet Lohjan seurakunnan jäsenet.

Vuonna 2022 valtuustopaikkaa tavoitteli 101 ehdokasta, joista läpi pääsi joka kolmas. Suurin vaaleissa saatu äänimäärä oli 158 ja 31 äänellä tuli valituksi. Valtuutettujen keski-ikä oli valittaessa 62 vuotta. Miehiä valittiin 15 ja naisia 18.

Katso ehdokkaat seurakunnan vaalisivuilta